Фізіологія родів у кішки
Як власнику кішки зрозуміти, що пологи наближаються, почалися і протікають нормально?
В першу чергу треба почати з періоду підготовки. Він починається за 1-2 дні до самих пологів. У цей час кішка може бути стурбованою та нервовою. Як правило, тварина шукає затишне та спокійне місце, де зможе сховатися та усамітнитися.
Якщо говорити про фізіологічні прояви, у тварини можуть збільшувати молочні залози, з яких виділяється молозиво. Кішка починає більше ходити до туалету. За декілька годин до початку процесу пологів з піхви можна помітити виділення прозорого слизу. Якщо відділення плаценти вже почалось – можна спостерігати виділення рожево-червоного кольору. Це знак того, що кошеня уже «в дорозі», і залишати кішку на самоті вже не можна. Саме в цей момент важливо звернутися за кваліфікованою допомогою.

В окремих випадках можна спостерігати поганий апетит, надмірну емоційність та намагання привернути до себе увагу власника.
Якщо ви вирішили приймати пологи самостійно, заздалегідь треба підготувати:

  • стерильні серветки;
  • стерильний шовний матеріал;
  • інструменти (зажими, ножиці);
  • вату;
  • йод;
  • стерильні рукавички;
  • піпетку, спринцівку або аспіратор;
  • грілку;
  • одноразові пелюшки;
  • номер телефону лікаря-репродуктолога, що спостерігав вагітність вашої кішки.
Перший етап родів починається переймами – проявляються вони хвилеподібними рухами живота, спостерігається виділення навколоплідної рідини.

Другий період пологів характеризується народженням кошенят. Одразу після народження необхідно звільнити кошеня від навколоплідних оболонок. Після цього треба звільнити дихальні шляхи, відсмоктавши слиз з носу та роту за допомогою спринцівки або аспіратору. Потім - перев'язати пуповину на відстані 2 сантиметрів від животика стерильним шовним матеріалом та обрізати пуповину ножицями, попередньо обробленими антисептичним розчином. Обтерти кошеня стерильними серветками та підкласти до кішки-мами для знайомства і першого годування. Час між народженням кошенят може бути від 15 хвилин до декількох годин. Якщо перейми продовжуються тривалий час, а кошенята більше не народжуються –це тривожний симптом, необхідно звернутися за кваліфікованою допомогою.

Третій етап пологів –народження плаценти. Переконайтеся в тому, що кількість кошенят і кількість народжених плацент співпадає, адже затримка народження плаценти є одним найчастіших післяродових ускладнень.

У здорової кішки кошеня з'явиться приблизно через 1-2 години після початку перейм. Якщо протягом 4-5 годин не народилось жодного кошеняти - це привід звернутися за допомогою до лікаря.
Після народження останнього кошеня та останньої плаценти, слід замінити брудні пелюшки та залишити породіллю в спокої. Запропонуйте їжу та воду. Прослідкуйте щоб маму-кішку та новонароджених ніхто не турбував. У перші 2-3 доби не залишайте кішку саму – можливо, їй буде потрібна ваша допомога. Слідкуйте за станом кошенят. Через 2-3 доби після пологів породіллі зазвичай рекомендують провести ультразвукове дослідження. Необхідно контролювати температуру та загальний стан. Якщо виникають запитання, або спостерігається погіршення стану – не зволікайте, звертайтесь до лікаря.
Made on
Tilda